Galeria Akademii

W Galerii Akademii prezentowana jest wspaniała kolekcja malarstwa weneckiego – przez wielu krytyków sztuki uznawanego za najbardziej wyrafinowaną wśród wszystkich włoskich szkół malarstwa. Można tu zobaczyć dzieła m.in. Giovanniego i Gentile Bellinich, Vittore Carpaccia, Tycjana, Jacopo Tintoretto czy też Paolo Veronese.

Galeria Akademii (wł. Gallerie dell’Accademia) usytuowana jest nad Kanałem Grande, przy Campo della Carita, w dzielnicy Dorsoduro. Bogata kolekcja, obejmująca malarstwo od XIV do XVIII w., prezentowana jest w dawnym Kościele Santa Maria della Carita, a także w przylegających do świątyni klasztorze i siedzibie konfraterni. Samo muzeum zostało powołane do życia w 1817 r., przy Akademii Malarstwa i Rzeźby, założonej w 1750 r. Do czasów wojen napoleońskich, większość obrazów i rzeźb zdobiła weneckie kościoły i klasztory, liczne w mieście siedziby scuoli i wreszcie prywatne, patrycjuszowskie kamienice. Po upadku Republiki Weneckiej Napoleon nakazał jednak zamknąć scuole, zlikwidować wiele kościołów i klasztorów, a zdobiące je dotychczas dzieła sztuki zgromadzić w jednym miejscu – właśnie w Akademii. Po przeniesieniu siedziby szkoły do kompleksu klasztornego La Carita, utworzone zostało muzeum i to właśnie tam umieszczono na stałe obrazy i rzeźby, które odtąd miały służyć za pomoc naukową dla młodych adeptów sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej.

Dziś w Galerii Akademii możemy oglądać najwspanialszą kolekcję weneckiego malarstwa na świecie. Kolekcję rozpoczynają dzieła artystów z okresu gotyku – m.in. poliptyk „Koronacja Matki Boskiej” i obraz „Madonna z Dzieciątkiem i darczyńcami” Paolo Veneziana. Malarstwo wczesnorenesansowe reprezentują z kolei takie obrazy jak „Procesja Krzyża Świętego na Placu św. Marka” i „Cud przy Moście San Lorenzo” Gentile Belliniego, „Ołtarz św. Hioba” i „Pieta” Giovanniego Belliniego, czy też „Przyjęcie ambasadorów”, „Ukrzyżowanie i gloryfikacja dziesięciu tysięcy męczenników z góry Ararat” i „Ofiarowanie Jezusa w świątyni” Vittore Carpaccia. Szeroko reprezentowane jest także w Galerii malarstwo artystów renesansowych. W tym dziale na szczególną uwagę zasługują: „Pieta”, „Jan Chrzciciel” i „Prezentacja Marii w świątyni” Tycjana, „Kain i Abel”, „Kuszenie Adama i Ewy”, „Kradzież ciała św. Marka” oraz „Św. Marek uwalnia niewolnika” Jacopo Tintoretto, „Burza” Giorgione czy też „Uczta w domu Lewiego” i „Czterej Ewangeliści” Paolo Veronese. Jeśli chodzi o malarstwo XVII w., to tu warto zwrócić uwagę na dzieła Luci Giordano, np. na „Zdjęcie z Krzyża”, natomiast w grupie obrazów XVIII – wiecznych – na dzieła Giovanniego Battisty Tiepolo – np. na „Dianę i Akteona” czy też „Apolla i Marsjasza”.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj opinię o tym miejscu