Kanał Grande

Kanał Grande, o charakterystycznym kształcie odwróconej litery „S”, przepływa przez sam środek miasta, dzieląc je na pół. Kanał Grande od zawsze był główną, a przez to najbardziej reprezentacyjną arterią komunikacyjną Wenecji. Nad brzegiem kanału swoje okazałe pałace wznosiły najzamożniejsze weneckie rody patrycjuszowskie. Dziś wycieczka tramwajem wodnym vaporetto lub gondolą po kanale stanowi znakomity wstęp do poznania historii Wenecji.

Kanał Grande (wł. Canal Grande) to licząca blisko 4 kilometry cieśnina, łącząca wenecką lagunę z Kanałem św. Marka albo inaczej rzecz ujmując Plac Rzymski (wł. Piazzale Roma) i stację kolejową Venezia Santa Lucia z Placykiem św. Marka (wł. Piazzetta di San Marco). Kanał ma od 30 do 70 m szerokości i jest stosunkowo płytki, ponieważ jego max. głębokość wynosi 6 m. Kanał dzieli Wenecję na pół, w części lewobrzeżnej znajdują się dzielnice Santa Croce, San Polo i Dorsoduro, a w części prawej – Cannaregio, San Marco i Castello. Nad kanałem przewieszone są obecnie cztery mosty, patrząc od południa są to: Most Akademii (wł. Ponte dell’Accademia), Most Rialto (wł. Ponte di Rialto), Most Bosych (wł. Ponte degli Scalzi) i Most Konstytucji (wł. Ponte della Costituzione). Most Rialto jest najstarszą konstrukcją nad kanałem, wzniesioną w latach 1588 – 1591 przez Antonio da Ponte. Most Akademii to konstrukcja z poł. XIX w., pierwotnie wzniesiona przez Alfreda Neville’a, a następnie, w latach 30 – tych XX w., przebudowana przez Eugenio Miozzi’ego. Most Bosych również jest projektu Miozzi’ego i również został wzniesiony za czasów panowania we Włoszech Mussoliniego. Most Konstytucji to z kolei konstrukcja zaprojektowana przez Santiago Calatravę i ukończona w 2008 r.

Rejs po Kanale Grande jest obowiązkowym punktem programu zwiedzania Wenecji dla każdego turysty. Wycieczka tramwajem wodnym vaporetto lub gondolą to doskonały wstęp do poznania historii Wenecji, zobaczenia jej pałaców, magazynów, domów kupieckich czy też targowisk. 10 kościołów i ponad 200 patrycjuszowskich rezydencji stanowi zresztą świetny przegląd architektury miasta – od okresu gotyku do czasów współczesnych. U wejścia do kanału, po lewej stronie, wznosi się Kościół Santa Maria della Salute – wspaniała świątynia w stylu manierystycznym, zbudowana według projektu Baldassare Longheny. Nieco dalej, po tej samej stronie, znajduje się Pałac Venier dei Leoni, mieszczący słynną Kolekcję Peggy Guggenheim, a jeszcze dalej – Galeria Akademii, prezentująca znakomitą kolekcję malarstwa weneckiego od XIV do XVIII w.

Przy pierwszym zakolu zobaczyć można barokowy pałac Ca’ Rezzonico, w którego wnętrzu mieści się dziś Muzeum XVIII – wiecznej Wenecji oraz kompleks pałacowy, należący niegdyś do rodziny Mocenigo. Dalej, pomiędzy pierwszym zakolem a Mostem Rialto, na prawym brzegu, wznoszą się Pałace Benzon, Farsetti i XIII – wieczny Loredan. W Pałacu Benzon mieszkał niegdyś Lord Byron, a w Pałacu Farsetti – Antonio Canova. Za Mostem Rialto i drugim zakolem, po prawej stronie, wznosi się piękny gotycki pałac Ca’ d’Oro – dziś siedziba Muzeum Franchettiego. Niedaleko od Ca’ d’Oro, po drugiej stronie, wznosi się także barokowy pałac Ca’ Pesaro, w którego wnętrzu mieści się Międzynarodowa Galeria Sztuki Współczesnej. Za Ca’ Pesaro warto jeszcze zwrócić uwagę na gmach Deposito del Megio, w którym przechowywano zboże na wypadek oblężenia lub klęski głodu oraz na usytuowany niemal naprzeciwko Pałac Vendramin – Calergi, projektu Maura Coducciego, w którym mieści się Kasyno. Na końcu wreszcie, po prawej stronie, wznoszą się jeszcze dwie wspaniałe świątynie – Kościół San Geremia, w którym przechowywane są szczątki św. Łucji oraz Kościół Scalzi, projektu Baldassare Longheny.

Na Kanale Grande organizowane są często zawody i uroczyste parady na wodzie. Najbardziej efektowne są oczywiście Regaty Historyczne, które mają miejsce każdego roku, w pierwszą niedzielę września. Regaty rozpoczynają się od parady zabytkowych i reprezentacyjnych łodzi i dopiero później przeprowadzane są wyścigi łodzi różnego typu. Inną ciekawą imprezą o charakterze sportowym jest tu także maraton wioślarski La Vogalonga.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj opinię o tym miejscu